Sort by

CinemaBulb has logged 504 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
New Battles Without Honor and Humanity 3: Last Days of the Boss

New Battles Without Honor and Humanity 3: Last Days of the Boss

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Family Romance, LLC

Family Romance, LLC

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Mystery of D.B. Cooper

The Mystery of D.B. Cooper

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Once Upon a Time in Mexico

Once Upon a Time in Mexico

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Stranger in Our House

Stranger in Our House

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Diary of the Dead

Diary of the Dead

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Indecent Proposal

Indecent Proposal

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sabrina

Sabrina

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
By Sidney Lumet

By Sidney Lumet

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Altman

Altman

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Mothman Prophecies

The Mothman Prophecies

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sea of Love

Sea of Love

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
White Heat

White Heat

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Buffalo Bill and the Indians, or Sitting Bull's History Lesson

Buffalo Bill and the Indians, or Sitting Bull's History Lesson

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
On Dangerous Ground

On Dangerous Ground

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Phobia 2

Phobia 2

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
High Crimes

High Crimes

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fat City

Fat City

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blown Away

Blown Away

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fatman

Fatman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jingle Jangle: A Christmas Journey

Jingle Jangle: A Christmas Journey

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kiss the Girls

Kiss the Girls

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry