Sort by

✨ marissa has logged 232 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Black Mirror: Arkangel

Black Mirror: Arkangel

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
14
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Bad Batch

The Bad Batch

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
Dolores Claiborne

Dolores Claiborne

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Locke

Locke

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★
Edit this entry  
08
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Raw

Raw

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Kedi

Kedi

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Edit this entry  
02
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Edit this entry  
29
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry