✨marissa has logged 60 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Edit this entry  
18
Waiting...

Waiting...

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Yes Man

Yes Man

2008
×
★★★
Edit this entry  
15
Easy A

Easy A

2010
×
★★★
Edit this entry  
13
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
11
Clash of the Titans

Clash of the Titans

1981
×
★★★
Edit this entry  
08
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Mirai

Mirai

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Monster House

Monster House

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
The Last Airbender

The Last Airbender

2010
×
Read the review Edit this entry  
01
Mary and the Witch's Flower

Mary and the Witch's Flower

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Founder

The Founder

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★
Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★
Edit this entry  
03
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★
Edit this entry  
30
Bambi

Bambi

1942
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Meet the Robinsons

Meet the Robinsons

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Stitch! The Movie

Stitch! The Movie

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lilo & Stitch 2: Stitch Has a Glitch

Lilo & Stitch 2: Stitch Has a Glitch

2005
×
★★
Edit this entry  
22
The Little Mermaid II: Return to the Sea

The Little Mermaid II: Return to the Sea

2000
×
★★
Edit this entry  
20
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
Cars 2

Cars 2

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Cars

Cars

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Fox and the Hound

The Fox and the Hound

1981
×
★★★
Edit this entry  
09
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★
Edit this entry  
08
Return to Never Land

Return to Never Land

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★
Edit this entry  
06
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★★
Edit this entry  
04
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry