Sort by

Max has logged 42 entries for films during February 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Julieta

Julieta

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Company of Wolves

The Company of Wolves

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
That's My Boy

That's My Boy

2012
×
Read the review Edit this entry  
22
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lorna's Silence

Lorna's Silence

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Devils

The Devils

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
XX

XX

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Midnight Express

Midnight Express

1978
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Letter to Brezhnev

Letter to Brezhnev

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Educating Rita

Educating Rita

1983
×
★★★★
Edit this entry  
13
10 Years

10 Years

2011
×
★★★
Edit this entry  
12
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Abigail's Party

Abigail's Party

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lion

Lion

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Long Good Friday

The Long Good Friday

1980
×
★★★
Edit this entry  
10
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★
Edit this entry  
08
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Beware the Slenderman

Beware the Slenderman

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Wuthering Heights

Wuthering Heights

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Loving

Loving

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry