RSS feed for Michael

Michael has logged 23 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★
Edit this entry  
19
The Conversation

The Conversation

1974
×
Edit this entry  
19
The Shooting

The Shooting

1966
×
Edit this entry  
18
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★½
Edit this entry  
13
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Edit this entry  
28
Crash

Crash

2004
×
Read the review Edit this entry  
19
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Edit this entry  
22
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
Edit this entry  
22
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Fury

Fury

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★
Edit this entry