Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Making Waves: The Art of Cinematic Sound

Making Waves: The Art of Cinematic Sound

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
Dogs Don't Wear Pants

Dogs Don't Wear Pants

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★
Edit this entry  
06
Hayflower and Quiltshoe

Hayflower and Quiltshoe

2002
×
★★★
Edit this entry  
04
Games People Play

Games People Play

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ron's Gone Wrong

Ron's Gone Wrong

2021
×
★★½
Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Night of the Living Dicks

Night of the Living Dicks

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
Compartment No. 6

Compartment No. 6

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Fucking with Nobody

Fucking with Nobody

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Burning

Burning

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Man Who Laughs

The Man Who Laughs

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Edit this entry  
02
Sound of Violence

Sound of Violence

2021
×
★★½
Edit this entry  
01
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★
Edit this entry  
18
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Braindead

Braindead

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Meet the Feebles

Meet the Feebles

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bad Taste

Bad Taste

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bingo Hell

Bingo Hell

2021
×
★½
Edit this entry  
30
The Boss Baby: Family Business

The Boss Baby: Family Business

2021
×
★★
Edit this entry  
30
Lake Placid

Lake Placid

1999
×
★★½
Edit this entry  
29
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Errementari: The Blacksmith and the Devil

Errementari: The Blacksmith and the Devil

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Buffy the Vampire Slayer

Buffy the Vampire Slayer

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Edit this entry  
22
It's Alive!

It's Alive!

1969
×
Edit this entry  
22
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Ripped

Ripped

2015
×
★★
Edit this entry  
21
Suckablood

Suckablood

2012
×
★★★★
Edit this entry  
21
On My Way

On My Way

2016
×
★★
Edit this entry  
21
Peephole

Peephole

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Synchronic

Synchronic

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Forbidden World

Forbidden World

1982
×
★★
Edit this entry  
16
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★½
Edit this entry  
16
Breeder

Breeder

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
Edit this entry  
12
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Creep

Creep

2014
×
★★½
Edit this entry  
07
Night of the Living Bread

Night of the Living Bread

1990
×
Read the review Edit this entry