Mike has logged 412 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Good Time

Good Time

2017
×
★★½
Edit this entry  
30
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
24
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★½
Edit this entry  
24
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Brick

Brick

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Heat

Heat

1995
×
★★★½
Edit this entry  
16
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
15
La La Land

La La Land

2016
×
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Sister Act

Sister Act

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Detour

Detour

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Blob

The Blob

1958
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
And Then There Were None

And Then There Were None

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Charade

Charade

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry