Sort by

Mike has logged 385 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Babylon

Babylon

2022
×
★★½
Edit this entry  
26
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★
Edit this entry  
17
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
RRR

RRR

2022
×
★★★
Edit this entry  
15
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★
Edit this entry  
11
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
½
Edit this entry  
06
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Track of the Cat

Track of the Cat

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★
Edit this entry  
04
Hush... Hush, Sweet Charlotte

Hush... Hush, Sweet Charlotte

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★
Edit this entry  
03
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★
Edit this entry  
29
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
½
Edit this entry  
19
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
X

X

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Causeway

Causeway

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★½
Edit this entry  
06
John Q

John Q

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
TÁR

TÁR

2022
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry