MPieper has logged 58 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Titane

Titane

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Small Engine Repair

Small Engine Repair

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Duel

Duel

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nine Days

Nine Days

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Wrong Man

The Wrong Man

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Old

Old

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
What Happened Was...

What Happened Was...

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Forty Guns

Forty Guns

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Beyond Skyline

Beyond Skyline

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Train

The Train

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Thou Wast Mild and Lovely

Thou Wast Mild and Lovely

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry