MplsMatt has logged 496 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
Edit this entry  
30
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
Edit this entry  
29
A Quiet Place to Kill

A Quiet Place to Kill

1970
×
Read the review Edit this entry  
29
The Demon

The Demon

1963
×
Read the review Edit this entry  
28
Stone

Stone

1974
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Backwoods

Backwoods

2019
×
Edit this entry  
28
Transformations

Transformations

1972
×
Read the review Edit this entry  
28
The Legend of Sleepy Hollow

The Legend of Sleepy Hollow

1972
×
Edit this entry  
28
Eyes of Fire

Eyes of Fire

1983
×
Read the review Edit this entry  
27
Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Knife of Ice

Knife of Ice

1972
×
Read the review Edit this entry  
26
Murder Most Foul

Murder Most Foul

1964
×
Edit this entry  
26
The Mirror Crack'd

The Mirror Crack'd

1980
×
Edit this entry  
26
The Stalls of Barchester

The Stalls of Barchester

1971
×
Read the review Edit this entry  
25
Evil Under the Sun

Evil Under the Sun

1982
×
Read the review Edit this entry  
25
A Ghost Story for Christmas: The Mezzotint

A Ghost Story for Christmas: The Mezzotint

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Whistle and I'll Come to You

Whistle and I'll Come to You

2010
×
Read the review Edit this entry  
25
A Warning to the Curious

A Warning to the Curious

1972
×
Read the review Edit this entry  
25
Silent Night, Bloody Night

Silent Night, Bloody Night

1972
×
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Edit this entry  
23
Street Gang: How We Got to Sesame Street

Street Gang: How We Got to Sesame Street

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Eaten Alive: A Tasteful Revenge

Eaten Alive: A Tasteful Revenge

1999
×
Read the review Edit this entry  
22
Limbo

Limbo

1999
×
Read the review Edit this entry  
21
Spencer

Spencer

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
Walking the Edge

Walking the Edge

1985
×
Read the review Edit this entry  
19
Lord Love a Duck

Lord Love a Duck

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Crimes of Passion

Crimes of Passion

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Challenge of the Masters

Challenge of the Masters

1976
×
★★★½
Edit this entry  
16
Painted Faces

Painted Faces

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Confessions of a Police Captain

Confessions of a Police Captain

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Incredibly Strange Creatures Who Stopped Living and Became Mixed-Up Zombies!!?

The Incredibly Strange Creatures Who Stopped Living and Became Mixed-Up Zombies!!?

1964
×
Read the review Edit this entry  
13
Phantom of Death

Phantom of Death

1988
×
Edit this entry  
12
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
Edit this entry  
11
So Sweet... So Perverse

So Sweet... So Perverse

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Double Target

Double Target

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Paranoia

Paranoia

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Halleluja for Django

Halleluja for Django

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Raiders of Atlantis

The Raiders of Atlantis

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Death Walks at Midnight

Death Walks at Midnight

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
High Crime

High Crime

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Death Walks on High Heels

Death Walks on High Heels

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Vampire in Venice

Vampire in Venice

1988
×
Edit this entry  
05
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Italian Connection

The Italian Connection

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Edit this entry