Sort by

Mr. DuLac has logged 60 entries for films during August 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Never Sleep Again: The Elm Street Legacy

Never Sleep Again: The Elm Street Legacy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
Read the review Edit this entry  
30
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Heavy Metal

Heavy Metal

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
One Down, Two to Go

One Down, Two to Go

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Poltergeist

Poltergeist

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Welcome to the Punch

Welcome to the Punch

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Kentucky Fried Movie

The Kentucky Fried Movie

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Perfect Getaway

A Perfect Getaway

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Come Drink with Me

Come Drink with Me

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Trip

The Trip

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Admiral: Roaring Currents

The Admiral: Roaring Currents

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Felony

Felony

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hardware

Hardware

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Young Ones

Young Ones

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Gift

The Gift

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kundo: Age of the Rampant

Kundo: Age of the Rampant

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cop Car

Cop Car

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Man of Iron

Man of Iron

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hurricane of Fun: The Making of Wet Hot

Hurricane of Fun: The Making of Wet Hot

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Altman

Altman

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Sand Pebbles

The Sand Pebbles

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Paul Williams Still Alive

Paul Williams Still Alive

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Unfriended

Unfriended

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Leviathan

Leviathan

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Alan Partridge: Alpha Papa

Alan Partridge: Alpha Papa

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bulworth

Bulworth

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Bates Haunting

The Bates Haunting

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Drop

The Drop

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Invaders from Mars

Invaders from Mars

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Death Kiss

The Death Kiss

1932
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Grandma's Boy

Grandma's Boy

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Resident

The Resident

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Crossworlds

Crossworlds

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Full Monty

The Full Monty

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Stage Fright

Stage Fright

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Escort

The Escort

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry