Sort by

Mr. DuLac has logged 51 entries for films during February 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Three

Three

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Salesman

The Salesman

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The White Helmets

The White Helmets

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Extremis

Extremis

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fire at Sea

Fire at Sea

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pearl

Pearl

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Railroad Lady

The Railroad Lady

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Enemies Within

Enemies Within

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Timecode

Timecode

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Silent Nights

Silent Nights

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sing

Sing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blind Vaysha

Blind Vaysha

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Borrowed Time

Borrowed Time

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Piper

Piper

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pear Cider and Cigarettes

Pear Cider and Cigarettes

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Allied

Allied

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tanna

Tanna

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
13th

13th

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Life, Animated

Life, Animated

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Moana

Moana

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
David Brent: Life on the Road

David Brent: Life on the Road

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Coal Miner's Daughter

Coal Miner's Daughter

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Loving

Loving

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
White Bird in a Blizzard

White Bird in a Blizzard

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Flat

The Flat

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fences

Fences

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Den

The Den

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Barefoot Contessa

The Barefoot Contessa

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Graveyard Shift

Graveyard Shift

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
One Million Years B.C.

One Million Years B.C.

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry