Sort by

Mr. DuLac has logged 88 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Manitou

The Manitou

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Return to Salem's Lot

A Return to Salem's Lot

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Trick or Treat

Trick or Treat

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Puppet Master: The Littlest Reich

Puppet Master: The Littlest Reich

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Puppet Master: Axis Termination

Puppet Master: Axis Termination

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Bride of Re-Animator

Bride of Re-Animator

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Apostle

Apostle

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Night Evelyn Came Out of the Grave

The Night Evelyn Came Out of the Grave

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Society

Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Mummy's Curse

The Mummy's Curse

1944
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Return of the Living Dead III

Return of the Living Dead III

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tourist Trap

Tourist Trap

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Raven

The Raven

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Deadly Bees

The Deadly Bees

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Alice, Sweet Alice

Alice, Sweet Alice

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Last Horror Film

The Last Horror Film

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Mummy's Ghost

The Mummy's Ghost

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Leatherface

Leatherface

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hollywood Chainsaw Hookers

Hollywood Chainsaw Hookers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
X: The Unknown

X: The Unknown

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Gore Gore Girls

The Gore Gore Girls

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nightmare

Nightmare

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Maniac 2: Mr. Robbie

Maniac 2: Mr. Robbie

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Maniac

Maniac

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Texas Chainsaw 3D

Texas Chainsaw 3D

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Mummy's Tomb

The Mummy's Tomb

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Return of the Living Dead Part II

Return of the Living Dead Part II

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning

The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Island of Terror

Island of Terror

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Night of the Demons 2

Night of the Demons 2

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Mummy's Hand

The Mummy's Hand

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rasputin: The Mad Monk

Rasputin: The Mad Monk

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Ninth Configuration

The Ninth Configuration

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Witch in the Window

The Witch in the Window

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Prevenge

Prevenge

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Strait-Jacket

Strait-Jacket

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry