Andrew has logged 114 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Enforcer

The Enforcer

1976
×
★★½
Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Edit this entry  
25
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Game of Death

Game of Death

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★
Edit this entry  
30
Samurai Marathon

Samurai Marathon

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Smokey and the Bandit

Smokey and the Bandit

1977
×
★★★½
Edit this entry  
29
Lost in Alaska

Lost in Alaska

1952
×
★★★
Edit this entry  
29
Hit the Ice

Hit the Ice

1943
×
★★★½
Edit this entry  
29
Topaz

Topaz

1969
×
★★½
Edit this entry  
29
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★½
Edit this entry  
28
Anna

Anna

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Children of the Sea

Children of the Sea

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Ride Your Wave

Ride Your Wave

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Ashfall

Ashfall

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Ipcress File

The Ipcress File

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Woman of the Year

Woman of the Year

1942
×
★★★½
Edit this entry  
22
AFI's Master Class - The Art of Collaboration: Steven Spielberg and John Williams

AFI's Master Class - The Art of Collaboration: Steven Spielberg and John Williams

2011
×
★★★½
Edit this entry  
22
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Edit this entry  
15
A Colt Is My Passport

A Colt Is My Passport

1967
×
★★★½
Edit this entry  
15
I Am Waiting

I Am Waiting

1957
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Walking Dead

The Walking Dead

1936
×
★★★½
Edit this entry  
01
Dracula

Dracula

1958
×
★★★★
Edit this entry  
01
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Green Slime

The Green Slime

1968
×
★★½
Edit this entry  
22
Tango & Cash

Tango & Cash

1989
×
★★
Edit this entry  
22
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
20
First Love

First Love

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Where Now Are the Dreams of Youth?

Where Now Are the Dreams of Youth?

1932
×
★★★
Edit this entry  
16
Twice-Told Tales

Twice-Told Tales

1963
×
★★★½
Edit this entry  
16
Dead of Night

Dead of Night

1945
×
★★★★
Edit this entry  
14
Lone Wolf and Cub: Baby Cart in the Land of Demons

Lone Wolf and Cub: Baby Cart in the Land of Demons

1973
×
★★★½
Edit this entry  
11
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Black Sleep

The Black Sleep

1956
×
★★
Edit this entry  
09
Mark of the Vampire

Mark of the Vampire

1935
×
★★★
Edit this entry  
27
Scorpio

Scorpio

1973
×
★★★
Edit this entry  
24
Red Sun

Red Sun

1971
×
★★½
Edit this entry  
22
Skyjacked

Skyjacked

1972
×
★½
Edit this entry  
03
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★
Edit this entry  
03
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Edit this entry  
31
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Americanization of Emily

The Americanization of Emily

1964
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Raven

The Raven

1963
×
★★★
Edit this entry  
16
Jeremiah Johnson

Jeremiah Johnson

1972
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★★
Edit this entry  
10
Phantom Raiders

Phantom Raiders

1940
×
Edit this entry  
04
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★½
Edit this entry  
03
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Edit this entry