Sort by

Mister has logged 282 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
New Year's Eve

New Year's Eve

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
17
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Masterminds

Masterminds

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Edit this entry  
16
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
I'll Be Home for Christmas

I'll Be Home for Christmas

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Barry

Barry

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
12
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★½
Edit this entry  
11
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Town

The Town

2010
×
★★★½
Edit this entry  
10
Frank & Lola

Frank & Lola

2016
×
★★½
Edit this entry  
10
Beyond the Gates

Beyond the Gates

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
White Girl

White Girl

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★
Edit this entry  
07
Reindeer Games

Reindeer Games

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Norm of the North

Norm of the North

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
The Dirties

The Dirties

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Slackers

Slackers

2002
×
★★
Edit this entry  
01
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Closet Monster

Closet Monster

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
26
Adam

Adam

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Officer Downe

Officer Downe

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Kid

Star Kid

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dog Eat Dog

Dog Eat Dog

2016
×
Read the review Edit this entry  
12
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
12
Mechanic: Resurrection

Mechanic: Resurrection

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Legend of Tarzan

The Legend of Tarzan

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blood Father

Blood Father

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Trash Fire

Trash Fire

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Descent

The Descent

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Perfect Guy

The Perfect Guy

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Imperium

Imperium

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
No Good Deed

No Good Deed

2014
×
★★
Read other review Edit this entry  
29
Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Before I Wake

Before I Wake

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Mr. Church

Mr. Church

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Waxwork

Waxwork

1988
×
★★★
Edit this entry  
25
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Read other review Edit this entry