Arthur has logged 363 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Drive Angry

Drive Angry

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Evidence

Evidence

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Incarnate

Incarnate

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Ripper

The Ripper

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mad House: A Paranormal Documentary

Mad House: A Paranormal Documentary

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Zero Hour!

Zero Hour!

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Starfish

Starfish

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Troll 2

Troll 2

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mr. Happy

Mr. Happy

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
22
The Coffin Footage

The Coffin Footage

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
22
All the Devils are Here

All the Devils are Here

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Devil in the Dark

Devil in the Dark

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Camp Cold Brook

Camp Cold Brook

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
Survive The Hollow Shoals

Survive The Hollow Shoals

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Acceptable Risks

Acceptable Risks

1986
×
Read the review Edit this entry  
17
The Miracle of Life

The Miracle of Life

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Droving

The Droving

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Xanadu

Xanadu

1980
×
Read the review Edit this entry  
14
Open Water

Open Water

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Hollow Man

Hollow Man

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Lodge

The Lodge

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Séraphine

Séraphine

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Orlando

Orlando

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
It Waits

It Waits

2005
×
Read the review Edit this entry  
07
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jason X

Jason X

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Blood Beat

Blood Beat

1983
×
Read the review Edit this entry  
29
Cat's Eye

Cat's Eye

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Deathdream

Deathdream

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jaws

Jaws

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Coherence

Coherence

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry