Arthur has logged 32 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Girl on the Third Floor

Girl on the Third Floor

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Eric Andre: Legalize Everything

Eric Andre: Legalize Everything

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nightfall

Nightfall

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Navigator: A Medieval Odyssey

The Navigator: A Medieval Odyssey

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Slap Shot

Slap Shot

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
They All Laughed

They All Laughed

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hobbit

The Hobbit

1977
×
★★★
Edit this entry  
19
The Craft

The Craft

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Haunting of Whaley House

The Haunting of Whaley House

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Population 436

Population 436

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Surf Nazis Must Die

Surf Nazis Must Die

1987
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The Bye Bye Man

The Bye Bye Man

2017
×
Read the review Edit this entry  
13
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Asylum

Asylum

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
07
WolfCop

WolfCop

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blanketyy

Blanketyy

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Madman

Madman

1981
×
½
Read the review Edit this entry