Sort by

Arthur has logged 294 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Raven

The Raven

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
We Need to Do Something

We Need to Do Something

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rituals

Rituals

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Diamantino

Diamantino

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Devil and Daniel Johnston

The Devil and Daniel Johnston

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Thunder Road

Thunder Road

1958
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Pasture

Pasture

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bad Ben 7: The Haunted Highway

Bad Ben 7: The Haunted Highway

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The McPherson Tape

The McPherson Tape

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Morgue

Morgue

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
2 Bedroom 1 Bath

2 Bedroom 1 Bath

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Queen of Spades

Queen of Spades

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Looking Glass

Looking Glass

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Angst

Angst

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Megan Is Missing

Megan Is Missing

2011
×
Read the review Edit this entry  
30
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Medium

The Medium

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lamb

Lamb

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Secret Window

Secret Window

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
V/H/S/94

V/H/S/94

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bingo Hell

Bingo Hell

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Darkness

Darkness

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Sweet Movie

Sweet Movie

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry