RSS feed for mr_ugli

mr_ugli has logged 83 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Human Lanterns

Human Lanterns

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hello Mary Lou: Prom Night II

Hello Mary Lou: Prom Night II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Big Boss

The Big Boss

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Caddyshack

Caddyshack

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Trapped in the Closet: Chapters 1-12

Trapped in the Closet: Chapters 1-12

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Beverly Hills Cop II

Beverly Hills Cop II

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Final Exam

Final Exam

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Drive

Drive

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Devil's Sword

The Devil's Sword

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Deathstalker II

Deathstalker II

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mausoleum

Mausoleum

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dragonfyre

Dragonfyre

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
Read the review Edit this entry  
24
Opera

Opera

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Suspiria

Suspiria

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Skinny Tiger, Fatty Dragon

Skinny Tiger, Fatty Dragon

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dream Stalker

Dream Stalker

1991
×
Read the review Edit this entry  
14
Forbidden World

Forbidden World

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Frankenhooker

Frankenhooker

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Roadracers

Roadracers

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nighthawks

Nighthawks

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
City Hunter

City Hunter

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Twins

Twins

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Man from Hong Kong

The Man from Hong Kong

1975
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Loveless

The Loveless

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Endgame

Endgame

1983
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Millionaires Express

Millionaires Express

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mr. Nice Guy

Mr. Nice Guy

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Disconnected

Disconnected

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Teen Wolf Too

Teen Wolf Too

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Teen Wolf

Teen Wolf

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Doom Asylum

Doom Asylum

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Cotton Club

The Cotton Club

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Talk Radio

Talk Radio

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Gate

The Gate

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Making Michael Jackson's Thriller

Making Michael Jackson's Thriller

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Bad

Bad

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Boxer from Shantung

The Boxer from Shantung

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry