2018

P U R D I E P U R D I E’s year in review

mr_ugli’s highest rated films

  • Black Christmas

    ★★★★★

  • Freeway II: Confessions of a Trickbaby

    ★★★★★

  • Rashomon

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • Vengeance Is Mine

    ★★★★★

  • First Reformed

    ★★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • The Red Shoes

    ★★★★★

  • Master of the Flying Guillotine

    ★★★★★

  • Purple Rain

    ★★★★★

  • Evil Dead II

    ★★★★★

  • You Were Never Really Here

    ★★★★★

  • Hobo with a Shotgun

    ★★★★★

  • For a Few Dollars More

    ★★★★★

  • Frankenhooker

    ★★★★★

  • The King of the Kickboxers

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 165 Films watched
  • 13.8 Average per month
  • 3.2 Average per week

Milestones

First Film

Star Wars: The Last Jedi

Jan 2

Most Watched

Halloween

twice

Yes, Madam

twice

Last Film

Rats: Night of Terror

Dec 26

Genres, Countries & Languages

Action
63 films
Thriller
56 films
Horror
50 films
Drama
49 films
Comedy
40 films
Crime
31 films
Sci Fi
26 films
Adventure
25 films
Fantasy
16 films
Mystery
13 films
USA
108 films
Hong Kong
23 films
Italy
11 films
UK
11 films
France
8 films
Japan
7 films
Canada
7 films
Taiwan
6 films
China
3 films
Spain
3 films
English
134 films
Cantonese
19 films
Chinese
16 films
Italian
15 films
Spanish
11 films
French
11 films
Japanese
7 films
German
6 films
Russian
3 films
Finnish
2 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 13 Added 67

Watchlist

Stars

Directors

Crew

mr_ugli’s most liked review

You Were Never Really Here

★★★★★

Bleak, unsettling, confusing and ethereal.

It's been said before, and it's true; this film is 'What if Travis Bickle was in a Terrence Malick movie?'. Ramsey's film is frustratingly opaque at times, spendng nearly an hour aimlessly wandering behind Joaquin Phoenix before we get any semblance of plot. It shouldn't…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Twin Peaks: The Return
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Halloween: Resurrection
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Avengers: Infinity War
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Shaolin Invincible Sticks

Films watched in 2018

  • Rats: Night of Terror
  • Lethal Weapon
  • Christmas Evil
  • Watership Down
  • Scrooged
  • Black Christmas
  • Sorority House Massacre
  • Light Sleeper
  • Monster Hunter
  • Freeway II: Confessions of a Trickbaby
  • A Chinese Ghost Story II
  • Strike Commando
  • Mac and Me
  • Harry Dean Stanton: Partly Fiction
  • Cutter's Way
  • Microwave Massacre
  • First Blood
  • Pray For Death
  • Opium and the Kung Fu Master
  • The Haunting of Hill House
  • Monster Dog
  • Rapid Fire
  • Rashomon
  • RoboCop 2
  • Scanners
  • Two Champions of Shaolin
  • Halloween
  • Halloween
  • Halloween H20: 20 Years Later
  • Halloween 5: The Revenge of Michael Myers
  • Kindergarten Cop
  • Miles Ahead
  • Halloween 4: The Return of Michael Myers
  • Emanuelle and the Last Cannibals
  • Death Spa
  • Sleepwalkers
  • Suspiria
  • Lord of Illusions
  • Halloween: Resurrection
  • The Howling
  • Halloween
  • Island of Fire
  • Christine
  • Mandy
  • Legendary Weapons of China
  • Ant-Man and the Wasp
  • American Animals
  • Operation Condor
  • Devil in a Blue Dress
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Disciples of the 36th Chamber
  • Return to the 36th Chamber
  • Vengeance Is Mine
  • Emperor of the North
  • City of Industry
  • Upgrade
  • Midnight in Paris
  • First Reformed
  • Man of Violence
  • Cross My Heart
  • Dark
  • Revenge
  • The Incredibles
  • The Legacy
  • Out for Justice
  • Central Intelligence
  • Kuroneko
  • Incredibles 2
  • Pulp Fiction
  • The Red Shoes
  • Swordsman
  • The Stunt Man
  • Crimes of Passion
  • Liquid Sky
  • Shocking Dark
  • Stardust Memories
  • The 6th Day
  • The Beguiled
  • Stir Crazy
  • Special Effects
  • Deep Red
  • Yes, Madam
  • Total Fury
  • Demonitron: The Sixth Dimension
  • Avengers: Infinity War
  • Robin Hood: Men in Tights
  • The One-Armed Swordsman
  • Snake and Crane Arts of Shaolin
  • I Am Wrath
  • Moms
  • Cannibal Ferox
  • Master of the Flying Guillotine
  • Game Night
  • Black Panther
  • Intercourse
  • Aladdin
  • Bullet in the Head
  • The Beguiled
  • Bringing Out the Dead
  • Yes, Madam
  • Purple Rain
  • Evil Dead II
  • Beyond the Darkness
  • You Were Never Really Here
  • Aenigma
  • Chicago
  • A Chinese Ghost Story
  • Hobo with a Shotgun
  • The One Armed Swordsmen
  • For a Few Dollars More
  • I, Tonya
  • Friday the 13th: A New Beginning
  • ¡Three Amigos!
  • The Witch
  • Frankenhooker
  • Red Rock West
  • River's Edge
  • Ingrid Goes West
  • Weekend
  • Creep 2
  • Night on Earth
  • Street Fighter II: The Animated Movie
  • Shaolin Invincible Sticks
  • The Cat
  • Rambo: First Blood Part II
  • Dark Angel
  • Back to the Future Part II
  • Creep
  • The Shape of Water
  • Lady Bird
  • Infernal Affairs II
  • TerrorVision
  • Mom and Dad
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • The Prodigal Son
  • Double Exposure
  • Back to the Future Part III
  • Nine Lives
  • TC 2000
  • Who Am I?
  • No Retreat, No Surrender
  • The King of the Kickboxers
  • CyberTracker 2
  • CyberTracker
  • Enter the Dragon
  • Return of the Street Fighter
  • The Tuxedo
  • John Wick: Chapter 2
  • Twin Peaks: The Return
  • Godzilla: Planet of the Monsters
  • The Shooting
  • One False Move
  • Double Impact
  • Blade Runner 2049
  • Tourist Trap
  • Tetsuo: The Iron Man
  • Gods of Egypt
  • Hot Shots! Part Deux
  • Digital Man
  • The Vindicator
  • Good Time
  • Neon Maniacs
  • The Foreigner
  • Making Michael Jackson's Thriller
  • Star Wars: The Last Jedi

Highly rated films mr_ugli missed

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Minding the Gap
  • Dominion
  • Shoplifters
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Roma

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more