RSS feed for Helveticus

Helveticus has logged 69 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★½
Edit this entry  
10
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★
Edit this entry  
31
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★
Edit this entry  
29
The Fool

The Fool

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
Avatar

Avatar

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★★
Edit this entry  
27
Morgan

Morgan

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Man in the Wall

The Man in the Wall

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Baywatch

Baywatch

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Hitchcock/Truffaut

Hitchcock/Truffaut

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Another Day of Life

Another Day of Life

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Shootist

The Shootist

1976
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tehran: City of Love

Tehran: City of Love

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Tower

The Tower

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fireworks Wednesday

Fireworks Wednesday

2006
×
★★★★
Edit this entry  
02
Kabul, City in the Wind

Kabul, City in the Wind

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★
Edit this entry  
30
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Mafia Kills Only in Summer

The Mafia Kills Only in Summer

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★
Edit this entry  
17
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Read My Lips

Read My Lips

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ali, the Goat and Ibrahim

Ali, the Goat and Ibrahim

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Sofia

Sofia

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
Dogman

Dogman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
Gloria

Gloria

2013
×
★★★½
Edit this entry  
10
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★½
Edit this entry  
07
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★
Edit this entry  
22
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Vitus

Vitus

2006
×
★★★
Edit this entry