Sort by

mrbalihai has logged 249 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
J.R. “Bob” Dobbs and The Church of the SubGenius

J.R. “Bob” Dobbs and The Church of the SubGenius

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
Read the review Edit this entry  
24
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Expresso Bongo

Expresso Bongo

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sex Kittens Go to College

Sex Kittens Go to College

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Trygon Factor

The Trygon Factor

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
19
Danger: Diabolik

Danger: Diabolik

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Supervixens

Supervixens

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Tikimentary: In Search of the Lost Paradise

Tikimentary: In Search of the Lost Paradise

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dr. Syn, Alias the Scarecrow

Dr. Syn, Alias the Scarecrow

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
L.A. Story

L.A. Story

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The 7th Voyage of Sinbad

The 7th Voyage of Sinbad

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Jewel of the Nile

The Jewel of the Nile

1985
×
Read the review Edit this entry  
11
Sons of the Desert

Sons of the Desert

1933
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dragnet

Dragnet

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Conquest of Space

Conquest of Space

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Destination Moon

Destination Moon

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Chesley Bonestell: A Brush with the Future

Chesley Bonestell: A Brush with the Future

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Son of Frankenstein

Son of Frankenstein

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hello Kitty Goes to the Movies

Hello Kitty Goes to the Movies

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Punk

Punk

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Flesh Gordon

Flesh Gordon

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Silence of Mark Rothko

The Silence of Mark Rothko

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
WR: Mysteries of the Organism

WR: Mysteries of the Organism

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Elephant Parts

Elephant Parts

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Wam Bam Thank You Spaceman

Wam Bam Thank You Spaceman

1974
×
½
Read the review Edit this entry  
26
House of Frankenstein

House of Frankenstein

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Man Who Would Be King

The Man Who Would Be King

1975
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
26
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
Read the review Edit this entry  
25
Never Give a Sucker an Even Break

Never Give a Sucker an Even Break

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Moonfire

Moonfire

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Quatermass II

Quatermass II

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sex & Drugs & Rock & Roll

Sex & Drugs & Rock & Roll

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Doc Savage: The Man of Bronze

Doc Savage: The Man of Bronze

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
18
Lovecraft: Fear of the Unknown

Lovecraft: Fear of the Unknown

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Frightened City

The Frightened City

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
Read the review Edit this entry  
14
The Road to Wellville

The Road to Wellville

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Topsy-Turvy

Topsy-Turvy

1999
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
13
Jabberwocky

Jabberwocky

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
My Favorite Year

My Favorite Year

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
For Y'ur Height Only

For Y'ur Height Only

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry