RSS feed for Jeremy
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Star Trek III: The Search for Spock

Star Trek III: The Search for Spock

1984
×
★★
Edit this entry  
15
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Jesus' Son

Jesus' Son

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Speed

Speed

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Deadwood: The Movie

Deadwood: The Movie

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Way Ahead

The Way Ahead

1944
×
★★★½
Edit this entry  
17
Deep Impact

Deep Impact

1998
×
★★★
Edit this entry  
16
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★★
Edit this entry  
06
Showdown in Little Tokyo

Showdown in Little Tokyo

1991
×
★★
Edit this entry  
03
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Escape from Alcatraz

Escape from Alcatraz

1979
×
★★★½
Edit this entry  
23
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Cold Water

Cold Water

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
22
My Name Is Julia Ross

My Name Is Julia Ross

1945
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Bad News Bears in Breaking Training

The Bad News Bears in Breaking Training

1977
×
★★½
Edit this entry  
17
Domino

Domino

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
The Bad News Bears

The Bad News Bears

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Big Gundown

The Big Gundown

1966
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Kid Who Would Be King

The Kid Who Would Be King

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Nightfall

Nightfall

1956
×
★★★★
Edit this entry  
08
Frankie and Johnny

Frankie and Johnny

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Mute Witness

Mute Witness

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
How Do You Know

How Do You Know

2010
×
★★★½
Edit this entry  
30
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★½
Edit this entry  
30
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Blue City

Blue City

1986
×
★½
Edit this entry  
24
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Us

Us

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Meanest Man in the World

The Meanest Man in the World

1943
×
Read the review Edit this entry  
18
Quatermass II

Quatermass II

1957
×
★★★
Edit this entry  
17
Walking and Talking

Walking and Talking

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Mandy

Mandy

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★½
Edit this entry  
09
Overlord

Overlord

2018
×
★★
Edit this entry  
03
American Hot Wax

American Hot Wax

1978
×
★★★
Edit this entry  
02
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Abducted in Plain Sight

Abducted in Plain Sight

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★½
Edit this entry  
19
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
The House

The House

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★
Edit this entry  
08
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry