• Underwater

    Underwater

    ★★★★

    This was actually surprisingly entertaining and didn’t waste NO time getting into the shits. I like movies over 90 minutes that get to the point and ain’t nothing more to it. Great flick.

  • Doctor Sleep

    Doctor Sleep

    ★★★★

    This was a very entertaining movie. It’s “The Shining” sequel that nobody asked for, but was executed properly.  

    Really enjoyed watching this.

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★½

    This ‪was a very interesting and intriguing film. A story where you think it’s going one way and then things go left.‬

    ‪I can see why critics love it and won’t be surprised if it gets nominated for Best Picture.‬ Very good watch.

  • Zombieland: Double Tap

    Zombieland: Double Tap

    ★★★★

    ‪This movie was 10 years in the making and it delivered in every way. Very solid and entertaining sequel that leaves you fulfilled. Also the mid-credit scene was worth every penny.‬

  • Gemini Man

    Gemini Man

    ★★★

    Typical but entertaining Will Smith flick.  The special effects to make Will look like his younger Fresh Prince self tripped me out for a bit.  But all in all, the movie is cool for what it is.

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★½

    This was very much Jesse’s story. It was a fitting end to his character arc and I’m sure it will leave some “Breaking Bad” fans with some closure.   However I wouldn’t be surprised if some fans will leave the movie feeling disappointed.

    But for me? I enjoyed it for what it was.

  • It Chapter Two

    It Chapter Two

    ★★★★

    This ‪was entertaining and kept me very engaged from beginning to end. But it dead ass should have NOT been 3 f*cking hours.‬

    ‪Were some plot holes too.‬

    ‪But other then that I really enjoyed it.‬

  • The Lion King

    The Lion King

    ★★½

    This remake was just....blah. Visually it’s stunning. The music is still in tact. But overall this is an example of leaving a masterpiece alone.

    Not gonna lie. Lowkey disappointed.

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★

    This movie was just that.  Mid


    ‪If you’re into symbolic, artsy, thriller movies then you love this. When it comes to me? This film was too long, too damn boring, and was just....weird.‬

  • The Prodigy

    The Prodigy

    ★½

    The compete definition of an ehh horror movie. Everything about this film is ehh. Lowkey disappointed but ehh it is what it is.

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★★★★

    This movie is everything you thought it would be. EVERYTHING you thought it would be. It’s a comic book fan’s dream come true. It’s an achievement in superhero film.

  • Spider-Man: Far from Home

    Spider-Man: Far from Home

    ★★★★

    This was a nice follow up to “Homecoming.” Was quite enjoyable all the way through. If “Endgame” was the finale to Phase 3, this would be the epilogue.  Marvel does it again..