Sort by

Ell C has logged 294 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Doctor Who: The Husbands of River Song

Doctor Who: The Husbands of River Song

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Doctor Who: Last Christmas

Doctor Who: Last Christmas

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Justice League

Justice League

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Carry On Abroad

Carry On Abroad

1972
×
Read the review Edit this entry  
24
Doctor Who: The Time of the Doctor

Doctor Who: The Time of the Doctor

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Doctor Who: The Day of the Doctor

Doctor Who: The Day of the Doctor

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Doctor Who: The Snowmen

Doctor Who: The Snowmen

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Doctor Who: The Doctor, the Widow and the Wardrobe

Doctor Who: The Doctor, the Widow and the Wardrobe

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Doctor Who: A Christmas Carol

Doctor Who: A Christmas Carol

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Doctor Who: The End of Time

Doctor Who: The End of Time

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Doctor Who: The Waters of Mars

Doctor Who: The Waters of Mars

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Doctor Who: Planet of the Dead

Doctor Who: Planet of the Dead

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Doctor Who: The Next Doctor

Doctor Who: The Next Doctor

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Doctor Who: Voyage of the Damned

Doctor Who: Voyage of the Damned

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Doctor Who: The Runaway Bride

Doctor Who: The Runaway Bride

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Doctor Who: The Christmas Invasion

Doctor Who: The Christmas Invasion

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Matter of Loaf and Death

A Matter of Loaf and Death

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Carry On Camping

Carry On Camping

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fatman

Fatman

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Call of the Wild

The Call of the Wild

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dave Chappelle: Killin' Them Softly

Dave Chappelle: Killin' Them Softly

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mulan

Mulan

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mulan

Mulan

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cats & Dogs

Cats & Dogs

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry