Sort by

bailey has logged 548 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ong Bak: Muay Thai Warrior

Ong Bak: Muay Thai Warrior

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Of Human Bondage

Of Human Bondage

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Alien³

Alien³

1992
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Dark City

Dark City

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Three on a Match

Three on a Match

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Walk in the Clouds

A Walk in the Clouds

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Rock

The Rock

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Rhapsody in August

Rhapsody in August

1991
×
★★★★
Edit this entry  
14
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The 15:17 to Paris

The 15:17 to Paris

2018
×
Edit this entry  
13
Dersu Uzala

Dersu Uzala

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Shopping

Shopping

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bixa Travesty

Bixa Travesty

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Mister America

Mister America

2019
×
Edit this entry  
09
The New ‘On Cinema’ Oscar Special

The New ‘On Cinema’ Oscar Special

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Dodes'ka-den

Dodes'ka-den

1970
×
★★★
Edit this entry  
08
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Edit this entry  
07
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The 5th Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

The 5th Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

2018
×
Edit this entry  
06
The Trial

The Trial

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Lower Depths

The Lower Depths

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ghost in the Shell: The New Movie

Ghost in the Shell: The New Movie

2015
×
★★★½
Edit this entry  
03
Ghost in the Shell Arise - Border 5: Pyrophoric Cult

Ghost in the Shell Arise - Border 5: Pyrophoric Cult

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ghost in the Shell Arise - Border 4: Ghost Stands Alone

Ghost in the Shell Arise - Border 4: Ghost Stands Alone

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ghost in the Shell Arise - Border 3: Ghost Tears

Ghost in the Shell Arise - Border 3: Ghost Tears

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ghost in the Shell Arise - Border 2: Ghost Whispers

Ghost in the Shell Arise - Border 2: Ghost Whispers

2013
×
★★★½
Edit this entry  
02
Ghost in the Shell Arise - Border 1: Ghost Pain

Ghost in the Shell Arise - Border 1: Ghost Pain

2013
×
★★★
Edit this entry  
02
The 4th Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

The 4th Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

2016
×
Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
I Live in Fear

I Live in Fear

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Master Z: Ip Man Legacy

Master Z: Ip Man Legacy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The 3rd Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

The 3rd Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

2015
×
Edit this entry  
29
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Poppy

Poppy

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Woman of Rumor

Woman of Rumor

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Idiot

The Idiot

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Taira Clan Saga

Taira Clan Saga

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scandal

Scandal

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry