bailey has logged 42 entries for films during June 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Zatoichi and the Doomed Man

Zatoichi and the Doomed Man

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Christopher Strong

Christopher Strong

1933
×
★★★
Edit this entry  
30
When It Rains

When It Rains

1995
×
Read the review Edit this entry  
30
Rainy Dog

Rainy Dog

1997
×
★★★★
Edit this entry  
29
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
To Sleep with Anger

To Sleep with Anger

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Hollywood Shuffle

Hollywood Shuffle

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Night and Fog in Japan

Night and Fog in Japan

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
My Brother's Wedding

My Brother's Wedding

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Splice

Splice

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Cruel Story of Youth

Cruel Story of Youth

1960
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Town of Love and Hope

A Town of Love and Hope

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Zatoichi's Revenge

Zatoichi's Revenge

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Contact

Contact

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
6ixtynin9

6ixtynin9

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tammy and the T-Rex

Tammy and the T-Rex

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
One Day Pina Asked...

One Day Pina Asked...

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★
Edit this entry  
14
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Portrait of Madame Yuki

Portrait of Madame Yuki

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scotty and the Secret History of Hollywood

Scotty and the Secret History of Hollywood

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Three Examples of Myself as Queen

Three Examples of Myself as Queen

1994
×
Edit this entry  
10
The Hours and Times

The Hours and Times

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Eyes of the Spider

Eyes of the Spider

1998
×
★★★½
Edit this entry  
08
Chantal Akerman, From Here

Chantal Akerman, From Here

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Rodan

Rodan

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bodyguard Kiba: Apocalypse of Carnage

Bodyguard Kiba: Apocalypse of Carnage

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
When They See Us

When They See Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Boiling Point

Boiling Point

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
When They See Us

When They See Us

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★½
Edit this entry  
03
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Street of Shame

Street of Shame

1956
×
★★★★
Edit this entry  
01
Zebraman

Zebraman

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry