Sort by

Ethan has logged 122 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blood Diamond

Blood Diamond

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Good Luck Charlie, It's Christmas!

Good Luck Charlie, It's Christmas!

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
'Twas the Night

'Twas the Night

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Grown Ups

Grown Ups

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Noelle

Noelle

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
American History X

American History X

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
Read the review Edit this entry  
11
Black Mirror: The National Anthem

Black Mirror: The National Anthem

2011
×
Read the review Edit this entry  
11
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Network

Network

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Of Mice and Men

Of Mice and Men

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
McFarland, USA

McFarland, USA

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry