Ethan has logged 33 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hugo

Hugo

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Driving Miss Daisy

Driving Miss Daisy

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
I Now Pronounce You Chuck & Larry

I Now Pronounce You Chuck & Larry

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ronin

Ronin

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Missing Pizza

The Missing Pizza

2020
×
Read the review Edit this entry