MrFilmDude has logged 50 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Read the review Edit this entry  
29
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
DARLING in the FRANXX

DARLING in the FRANXX

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Ritual

Ritual

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
Read prior review Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
Read prior review Edit this entry  
19
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
19
FLCL

FLCL

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ritual

Ritual

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cowboy Bebop: The Movie

Cowboy Bebop: The Movie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Horimiya

Horimiya

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Samurai Champloo

Samurai Champloo

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Daredevil

Daredevil

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Horsin' Around

Horsin' Around

2015
×
Edit this entry  
12
Steins;Gate: The Sagacious Wisdom of Cognitive Computing

Steins;Gate: The Sagacious Wisdom of Cognitive Computing

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
Read the review Edit this entry  
10
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tenet

Tenet

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Memento

Memento

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Inception

Inception

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
BoJack Horseman Christmas Special

BoJack Horseman Christmas Special

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
Read the review Edit this entry  
01
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry