Sort by

Mister has logged 21 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
21 Grams

21 Grams

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Traffic

Traffic

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
In America

In America

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Collateral

Collateral

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Closer

Closer

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Precious

Precious

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Norma Rae

Norma Rae

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Women in Love

Women in Love

1969
×
Read the review Edit this entry  
03
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry