Sort by

Lee has logged 264 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Cock and Bull Story

A Cock and Bull Story

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Crash Reel

The Crash Reel

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Philomena

Philomena

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Legend

Legend

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Monsieur Lazhar

Monsieur Lazhar

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Crazy Heart

Crazy Heart

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Equus

Equus

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mansome

Mansome

2012
×
Read the review Edit this entry  
30
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
I'm a Cyborg, But That's OK

I'm a Cyborg, But That's OK

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Slap Shot

Slap Shot

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Toy Story of Terror!

Toy Story of Terror!

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Spy in Black

The Spy in Black

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Silent Hill: Revelation 3D

Silent Hill: Revelation 3D

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hud

Hud

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Page Turner

The Page Turner

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Alex Cross

Alex Cross

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
13 Assassins

13 Assassins

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shane

Shane

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Argo

Argo

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rush

Rush

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Judgment Night

Judgment Night

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
World War Z

World War Z

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Madness of King George

The Madness of King George

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry