RSS feed for Victor
  • Pink Floyd - The Wall

    Pink Floyd - The Wall

    ★★★★½

    god.. around the start of the last third I thought this was truly pointless and painfully boring... and then it brought me back in,. We deserve more high concept surreal incredibly animated musicals adapted from albums.

  • The Good, the Bad and the Ugly

    The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★★

    for the love of GOD someone show this in theaters I NEED that shit to blow my eardrums and eviscerate my senses someplace where I dont have to worry about waking everyone in the house

  • Jerma Rumble - Live Action!

    Jerma Rumble - Live Action!

    ★★★★★

    So what is it like a, like a currency thing?

  • Twelve Monkeys

    Twelve Monkeys

    ★★★★

    really tryin to ration classic Gilliam for my own wellbeing

  • L.A. Confidential

    L.A. Confidential

    ★★★

    Cool! Next time a writer puts in a boring fucking romantic subplot, (no matter how important it is to the narrative) I will personally go to their house and cry

  • Rocketman

    Rocketman

    ★★★★

    !! I knew nothing about this and went to see it on a whim and damn !! Exciting and energetic and musical in every way b*hemian rh*parody wasn't

  • A Serious Man

    A Serious Man

    ★★★★★

    fuck I feel like absolute shit but hey remember the universe is just a whore that flits from pimp to pimp. also this has pretty lighting

  • Psycho

    Psycho

    ★★★★★

    After this, Night of the Living Dead, and Evil Dead 2, I have come to the conclusion that all great horror scenes occur in some form of fruit cellar.

  • Escape from New York

    Escape from New York

    ★★★½

    There's no dramatic tension and none of the action has any punch but who cares. This movie is hot. All the characters are hot. Whatever.

  • Crumb

    Crumb

    ★★★★½

    Don't think I'm smart enough for this but it's still the most brutally honest film I've ever seen.

  • Sunset Boulevard

    Sunset Boulevard

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    something primally terrifying about keeping your first ex-husband as a personal servant years after you were married

  • Steve Jobs

    Steve Jobs

    ★★★★

    First act of this gave me my serotonin for the day.