Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★
Edit this entry  
14
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★
Edit this entry  
14
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
13
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★
Edit this entry  
12
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Juno

Juno

2007
×
★★★½
Edit this entry  
09
$50K and a Call Girl: A Love Story

$50K and a Call Girl: A Love Story

2014
×
★½
Edit this entry  
09
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
½
Edit this entry  
09
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
Edit this entry  
06
Before I Disappear

Before I Disappear

2014
×
★★½
Edit this entry  
04
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★★
Edit this entry  
02
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★
Edit this entry  
02
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Match Point

Match Point

2005
×
Edit this entry  
01
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★
Edit this entry  
01
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★
Edit this entry  
21
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★½
Edit this entry  
19
Emilie Muller

Emilie Muller

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
19
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Weekend

Weekend

1967
×
Edit this entry  
18
The Fly

The Fly

1986
×
Edit this entry  
18
Love and Death

Love and Death

1975
×
★★★½
Edit this entry  
18
Permanent Vacation

Permanent Vacation

1980
×
★★★
Edit this entry  
13
Throw Away Your Books, Rally in the Streets

Throw Away Your Books, Rally in the Streets

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Edit this entry  
13
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★
Edit this entry  
13
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
Edit this entry  
12
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★
Edit this entry  
12
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★
Edit this entry  
11
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★
Edit this entry  
10
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★
Edit this entry  
10
Remember

Remember

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Les Misérables

Les Misérables

1998
×
★★★
Edit this entry  
09
There Was a Father

There Was a Father

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
08
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★
Edit this entry  
08
Allied

Allied

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Edit this entry  
08
Margaret

Margaret

2011
×
★★★½
Edit this entry  
08
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Edit this entry