MrNobady0 has logged 226 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★
Edit this entry  
21
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★½
Edit this entry  
19
Emilie Muller

Emilie Muller

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
19
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Weekend

Weekend

1967
×
Edit this entry  
18
The Fly

The Fly

1986
×
Edit this entry  
18
Love and Death

Love and Death

1975
×
★★★½
Edit this entry  
18
Permanent Vacation

Permanent Vacation

1980
×
★★★
Edit this entry  
13
Throw Away Your Books, Rally in the Streets

Throw Away Your Books, Rally in the Streets

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Edit this entry  
13
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★
Edit this entry  
13
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
Edit this entry  
12
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★
Edit this entry  
12
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★
Edit this entry  
11
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★
Edit this entry  
10
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★
Edit this entry  
10
Remember

Remember

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Les Misérables

Les Misérables

1998
×
★★★
Edit this entry  
09
There Was a Father

There Was a Father

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
08
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★
Edit this entry  
08
Allied

Allied

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Edit this entry  
08
Margaret

Margaret

2011
×
★★★½
Edit this entry  
08
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
A Coffee in Berlin

A Coffee in Berlin

2012
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Edit this entry  
07
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★★★
Edit this entry  
07
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★★
Edit this entry  
06
Hope

Hope

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
½
Edit this entry  
04
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
Edit this entry  
03
Demolition

Demolition

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
03
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★★★
Edit this entry  
01
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
Icebergs

Icebergs

2018
×
Edit this entry  
30
Mr. Nobody

Mr. Nobody

2009
×
Edit this entry  
30
The Odd Life of Timothy Green

The Odd Life of Timothy Green

2012
×
Edit this entry  
30
Blow

Blow

2001
×
★★★
Edit this entry  
30
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
1917

1917

2019
×
★★★★
Edit this entry