RSS feed for Emily
  • Tell It to the Bees

    Tell It to the Bees

    ★½

    Some choices certainly were made. I don't think I've ever seen/heard the word 'dyke' so much in any movie before like they really had to do that. Then there's Anna Paquin serving one of the most brutal 'Scottish' accents of all time. That's when she even remembered she was meant to be doing an accent. It's fascinating that the most engaging aspect of the film; the relationship between the two main characters was clearly deemed not exciting enough and so…

  • Wine Country

    Wine Country

    ★★

    In the lee of a picturesque ridge lies a small, unpretentious winery, one that pampers its fruit like its own babies. Hi! I’m Moira Rose, and if you love fruit wine as much as I do, then you’ll appreciate the craftsmanship and quality of a local vintner who brings the musk melon goodness to his oak Chardonnay and the dazzling peach craaa-bapple to his Riesling Rioja.

    That 1 minute clip from Schitt's Creek is literally more amusing than this entire movie. It was fine.

  • The Edge of Seventeen

    The Edge of Seventeen

    ★★½

    The entire time I was watching this I just kept thinking how my time would be so much better spent watching Lady Bird again. An incredibly frustrating watch featuring a truly horrible protagonist, what a waste.

  • Faces Places

    Faces Places

    ★★★★½

    I don't see you very well, but I see you

    If we could all have even a fraction of the joy, the curiosity, the generosity Varda displayed towards the world then we would live in a much better place. Au revoir, Agnès.

  • Lady Bird

    Lady Bird

    ★★★★★

    Don't you think maybe they are the same thing? Love and attention?

  • Paddleton

    Paddleton

    ★★

    I've been struggling to watch anything lately so I wanted something nice and simple and not too long and I suppose this checks at least one of those boxes. Saying that, it did take me two days to watch. I hate mumbling and improvised performances so this was never really gonna work for me despite the 'worthy' subject matter.

  • The Age of Innocence

    The Age of Innocence

    ★★★★½

    Film #25 of Scavenger Hunt #47 - February 2019
    Task #8 'Watch one of the host's favourite movies'

    What a sumptuous, sublime, social world Scorsese has created here. I remember studying the novel a few years ago and my professor saying that the movie wasn't very good but was worth a watch for the costumes and sets alone, well she was half correct because this is an incredible film. The transition from page to screen is one of the best…

  • Hercules

    Hercules

    ★★★

    Film #24 of Scavenger Hunt #47 - February 2019
    Task #10 'Watch a movie based on a Greek Myth'

    Follows a pretty standard Disney formula. The songs aren't particularly memorable, Hades is unfortunately the most interesting character, some bits are quite funny and it's pretty decent looking. Compared to the rest of Disney's output from this era it's sadly not as fun or charming but simply a 'fine' way to pass 90 minutes.

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★½

    Film #23 of Scavenger Hunt #47 - February 2019
    Task #6 'Watch a film directed by David Lynch'

    You don't even know me. Your Laura disappeared. It's just me now.

    She tore herself up into a thousand tiny pieces, scattered to the wind. She was everything to everyone and yet no one could face the darkness slowly destroying her from inside out. Is this a cathartic finale, or just the beginning? It depends on what you choose to believe.

  • Pulp Fiction

    Pulp Fiction

    ★★★★

    Film #22 of Scavenger Hunt #47 - February 2019
    Task #26 'Watch the most popular movie the year you were born that you haven't seen'

    Well, I've finally seen it, I get all those references now. And I'm pleasantly surprised, considering I'm not exactly wild for Tarantino. Although I am a little disappointed by the lack of Uma Thurman screen time given that she's on the poster. The writing was dazzling, the characters unique and expertly portrayed in all their unhinged glory. I was fully ready to be contrarian about this but, yeah it's pretty good.

  • Red Sparrow

    Red Sparrow

    Film #21 of Scavenger Hunt #47 - February 2019
    Task #27 'Watch a film starring Jeremy Irons'

    There's some weird narrative about empowerment floating around here amongst the brutalisation and objectification. That's the worst part. Gee, isn't it terrible the way women are treated? Let's demonstrate this by showing women being tortured and treated terribly. But, we'll also show how they use their womanly wiles to become master seductresses who, by submitting to the very system that's dehumanising them, can play the system! That's girl power!

    It's a no from me.

  • Colette

    Colette

    ★★½

    Film #20 of Scavenger Hunt #47 - February 2019
    Task #15 'Watch an LGBT period piece'

    So, my original pick for this task was Maurice but tragically I couldn't find it anywhere so Colette it was. And it was fine, fun enough, stylish enough but nothing particularly groundbreaking. Some of the dialogue was a bit.. on the nose eg. 'I love nature - and women!' like okay calm down. Weirdly reminded me a lot of The Danish Girl in its approach but a lot less heinous.