mrsunderhill has logged 104 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
Selma

Selma

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
LA 92

LA 92

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
13th

13th

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Betty Blue

Betty Blue

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blind Chance

Blind Chance

1987
×
★★★½
Edit this entry  
26
Swing

Swing

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Dinner Game

The Dinner Game

1998
×
★★★½
Edit this entry  
02
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★½
Edit this entry  
20
Midnight Express

Midnight Express

1978
×
★★★★
Edit this entry  
19
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★½
Edit this entry  
07
Freedom Writers

Freedom Writers

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Remains of the Day

The Remains of the Day

1993
×
★★★★
Edit this entry  
01
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry