MrTaylor has logged 86 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Holiday

Holiday

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Our Time

Our Time

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
3 Faces

3 Faces

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Seduced and Abandoned

Seduced and Abandoned

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Mustang

The Mustang

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Us

Us

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★½
Edit this entry  
20
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
18
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Foreign Correspondent

Foreign Correspondent

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Distance

Distance

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Devil

The Devil

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The New Land

The New Land

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Emigrants

The Emigrants

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Ear

The Ear

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Music Room

The Music Room

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
High Life

High Life

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Wajib

Wajib

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Black Rain

Black Rain

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mamma Roma

Mamma Roma

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Henry V

Henry V

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Peppermint Candy

Peppermint Candy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Early Summer

Early Summer

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Thief

The Thief

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Cowboys

The Cowboys

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry