Tom has logged 296 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Vice

Vice

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Mule

The Mule

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★½
Edit this entry  
27
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Edit this entry  
22
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mother's Day

Mother's Day

2016
×
★★
Edit this entry  
19
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★★
Edit this entry  
13
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Landlord

The Landlord

2007
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★½
Edit this entry  
05
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Nightingales in December

Nightingales in December

2012
×
★★★
Edit this entry  
02
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Frequency

Frequency

2000
×
★★★
Edit this entry  
23
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★
Edit this entry  
23
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★½
Edit this entry  
20
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
We’re Not Broke

We’re Not Broke

2012
×
★★★
Edit this entry  
19
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Adam Sandler: 100% Fresh

Adam Sandler: 100% Fresh

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fast, Cheap & Out of Control

Fast, Cheap & Out of Control

1997
×
★★★★
Edit this entry  
12
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★½
Edit this entry  
09
Overlord

Overlord

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Murderball

Murderball

2005
×
★★★★
Edit this entry  
04
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Decline of Western Civilization

The Decline of Western Civilization

1981
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Necrology

Necrology

1970
×
★★★
Edit this entry