Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★
Edit this entry  
25
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★★
Edit this entry  
25
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Amblin'

Amblin'

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Kill List

Kill List

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Edit this entry  
15
RRR

RRR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Threads

Threads

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Airplane II: The Sequel

Airplane II: The Sequel

1982
×
★★★½
Edit this entry  
12
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Host

The Host

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tom Jones

Tom Jones

1963
×
Read the review Edit this entry  
10
One, Two, Three

One, Two, Three

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Raisin in the Sun

A Raisin in the Sun

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Irma la Douce

Irma la Douce

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
06
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sweet Charity

Sweet Charity

1969
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lovesong

Lovesong

2012
×
★★★★
Edit this entry  
03
Imagine

Imagine

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bad Black

Bad Black

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Edit this entry  
31
Decalogue X

Decalogue X

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
American Made

American Made

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Gigi

Gigi

1958
×
★½
Edit this entry  
29
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★
Read the review Edit this entry