Sort by

Adam has logged 544 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Chocolate

Chocolate

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Naked Island

The Naked Island

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Ipcress File

The Ipcress File

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Animal Factory

Animal Factory

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Full Monty

The Full Monty

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man

Spider-Man

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Edit this entry  
12
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Tunnel

The Tunnel

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Incident On and Off a Mountain Road

Incident On and Off a Mountain Road

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★½
Edit this entry  
05
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
04
The Shooting

The Shooting

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jackass 3.5

Jackass 3.5

2011
×
★★★½
Edit this entry  
30
Hard Luck

Hard Luck

1921
×
★★½
Edit this entry  
29
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Notorious

Notorious

1946
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Testament of Dr. Mabuse

The Testament of Dr. Mabuse

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Railrodder

The Railrodder

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
13 Assassins

13 Assassins

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sinister

Sinister

2012
×
★★★★
Edit this entry  
20
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
Read the review Edit this entry