Sort by

Adam has logged 388 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Dreamgirls

Dreamgirls

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Greatest Show on Earth

The Greatest Show on Earth

1952
×
★★½
Edit this entry  
27
V/H/S/99

V/H/S/99

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Living

Living

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Liza with a Z

Liza with a Z

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★½
Edit this entry  
25
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Headhunters

Headhunters

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star 80

Star 80

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Moon

Moon

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Out-of-Towners

The Out-of-Towners

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Odd Couple

The Odd Couple

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Decalogue VIII

Decalogue VIII

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Liza with a Z

Liza with a Z

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sweet Charity

Sweet Charity

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Adventures of Robin Hood

The Adventures of Robin Hood

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lenny

Lenny

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
All the King's Men

All the King's Men

1949
×
★★★
Edit this entry  
05
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Prey for the Devil

Prey for the Devil

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Pride

Pride

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pride

Pride

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Troll 2

Troll 2

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Faust

Faust

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Angst

Angst

1983
×
★★★★
Edit this entry  
26
Maniac

Maniac

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Werewolf by Night

Werewolf by Night

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry