Sort by

Adam has logged 36 entries for films during February 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Visitor Q

Visitor Q

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Titfield Thunderbolt

The Titfield Thunderbolt

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★½
Edit this entry  
19
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
Read the review Edit this entry  
18
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Edit this entry  
15
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Jeepers Creepers

Jeepers Creepers

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Le Corbeau

Le Corbeau

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Imprint

Imprint

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Moonfall

Moonfall

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry