Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
House of Games

House of Games

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Klute

Klute

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
I'm Just F*cking with You

I'm Just F*cking with You

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Space Sweepers

Space Sweepers

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Persona

Persona

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Godzilla vs. Biollante

Godzilla vs. Biollante

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Godzilla vs. Mechagodzilla

Godzilla vs. Mechagodzilla

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Godzilla vs. Hedorah

Godzilla vs. Hedorah

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Career Opportunities

Career Opportunities

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
American History X

American History X

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Destroy All Monsters

Destroy All Monsters

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ghidorah, the Three-Headed Monster

Ghidorah, the Three-Headed Monster

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mothra vs. Godzilla

Mothra vs. Godzilla

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Dig

The Dig

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Gamera: Guardian of the Universe

Gamera: Guardian of the Universe

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Border

Border

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Samurai Cop

Samurai Cop

1991
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry