Nate has logged 341 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Samurai Cop

Samurai Cop

1991
×
½
Read the review Edit this entry  
21
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Summerland

Summerland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Shrek

Shrek

2001
×
★★★
Edit this entry  
17
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Flash Gordon

Flash Gordon

1980
×
★★
Edit this entry  
12
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★½
Edit this entry  
11
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
½
Edit this entry  
07
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★½
Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Call

The Call

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
Run

Run

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★½
Edit this entry  
30
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★
Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Croods

The Croods

2013
×
★★½
Edit this entry  
28
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★
Edit this entry  
28
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★
Edit this entry  
27
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Grease

Grease

1978
×
★★★
Edit this entry  
26
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★
Edit this entry  
24
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
Edit this entry  
23
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★½
Edit this entry  
22
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
★★★½
Edit this entry  
19
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Edit this entry  
16
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★
Edit this entry  
12
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
Tale of Tales

Tale of Tales

2015
×
★★★½
Edit this entry  
02
Ender's Game

Ender's Game

2013
×
Edit this entry  
30
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Set It Off

Set It Off

1996
×
Edit this entry  
25
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★
Edit this entry