Sort by

Michael has logged 46 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Leviathan

Leviathan

2012
×
Edit this entry  
30
Cold War

Cold War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Goddess

Goddess

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pay It Forward

Pay It Forward

2000
×
Read the review Edit this entry  
22
Silencio

Silencio

2007
×
Edit this entry  
22
From the Notebook of...

From the Notebook of...

1971
×
Edit this entry  
22
Extreme Private Eros: Love Song 1974

Extreme Private Eros: Love Song 1974

1974
×
Edit this entry  
22
50 Feet of String

50 Feet of String

1995
×
Edit this entry  
22
Vladivostok!

Vladivostok!

2008
×
Edit this entry  
21
Night Comes On

Night Comes On

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
David Holzman's Diary

David Holzman's Diary

1967
×
Read the review Edit this entry  
20
Field

Field

1970
×
Edit this entry  
20
Mirror

Mirror

1969
×
Edit this entry  
20
Wind

Wind

1968
×
Edit this entry  
19
A Season in France

A Season in France

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Barbara

Barbara

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Second Time Around

Second Time Around

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Kodak

Kodak

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Luminous Shadow

Luminous Shadow

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
Chooka

Chooka

2018
×
★★
Edit this entry  
13
Gropius Memory Palace

Gropius Memory Palace

2017
×
★★½
Edit this entry  
13
From Its Mouth Came a River of High-End Residential Appliances

From Its Mouth Came a River of High-End Residential Appliances

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mixed Signals

Mixed Signals

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
What weakens the flesh is the flesh itself

What weakens the flesh is the flesh itself

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Key, washer, coin

Key, washer, coin

×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Eye of a Needle

Eye of a Needle

×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Mahogany Too

Mahogany Too

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Valeria Street

Valeria Street

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Life After Love

Life After Love

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Between Relating and Use

Between Relating and Use

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Wishing Well

Wishing Well

2018
×
★★½
Edit this entry  
13
Cinderella

Cinderella

1986
×
Edit this entry  
13
I Can See Forever

I Can See Forever

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
People of the Lake

People of the Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hotel by the River

Hotel by the River

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Burning

Burning

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
An Aging Process

An Aging Process

2014
×
Edit this entry  
07
The Image Book

The Image Book

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Transit

Transit

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Night Sweat

Night Sweat

2008
×
Edit this entry  
05
Private Life

Private Life

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
3 Faces

3 Faces

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Key, washer, coin

Key, washer, coin

×
★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Mandy

Mandy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry