Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Starlet

Starlet

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Drishyam 2

Drishyam 2

2021
×
Edit this entry  
18
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
El Topo

El Topo

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Uppena

Uppena

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Uppena

Uppena

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Zombie Reddy

Zombie Reddy

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Super Over

Super Over

2021
×
Edit this entry  
24
Krack

Krack

2021
×
Read prior review Edit this entry  
23
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lovers

The Lovers

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Master

Master

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
Krack

Krack

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
K.G.F: Chapter 1

K.G.F: Chapter 1

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Early Summer

Early Summer

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
Shadows

Shadows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Children of Heaven

Children of Heaven

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pauline

Pauline

2010
×
Read the review Edit this entry  
12
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Soorarai Pottru

Soorarai Pottru

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry