M S Krishna Prateek has logged 53 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Anukokunda Oka Roju

Anukokunda Oka Roju

2005
×
Read the review Edit this entry  
29
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ee Nagaraniki Emaindi

Ee Nagaraniki Emaindi

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
Read the review Edit this entry  
28
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bulbbul

Bulbbul

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Penguin

Penguin

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Raavanan

Raavanan

2010
×
Read the review Edit this entry  
17
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sammohanam

Sammohanam

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kai Po Che!

Kai Po Che!

2013
×
Read the review Edit this entry  
13
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Axone

Axone

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gulabo Sitabo

Gulabo Sitabo

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
I Wish

I Wish

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
After Life

After Life

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Maborosi

Maborosi

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Nasir

Nasir

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Confessions

Confessions

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Everybody Knows

Everybody Knows

2018
×
Read the review Edit this entry  
04
Beautiful City

Beautiful City

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dancing in the Dust

Dancing in the Dust

2003
×
Read the review Edit this entry  
03
Fireworks Wednesday

Fireworks Wednesday

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry