• The Good, the Bad and the Ugly

  • Blow-Up

    ★★★★★

  • Persona

    ★★★★★

  • The Face of Another

    ★★★★½

  • Au Hasard Balthazar

    ★★★★★

  • The Hero

    ★★★★★

  • Red Beard

    ★★★★★

  • A Fistful of Dollars

  • Red Desert

    ★★★★½

  • Charulata

    ★★★★★

  • Blood and Black Lace

    ★★★★½

  • Woman in the Dunes

    ★★★★★

  • The Big City

    ★★★★★

  • High and Low

    ★★★★★

  • 8½

    ★★★★

  • L'Eclisse

    ★★★★½

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★★½

  • Ivan's Childhood

    ★★★★★

  • Jules and Jim

    ★★★★★

  • Yojimbo

    ★★★★½

  • La Notte

    ★★★★★

  • Black Sunday

    ★★★★

  • Psycho

  • The Apartment

    ★★★★★

  • L'Avventura

    ★★★★½

  • The Virgin Spring

  • Eyes Without a Face

    ★★★★★

  • Shadows

    ★★★★½

  • The World of Apu

  • The Hidden Fortress

    ★★★★½

  • The Lovers

    ★★★★★

  • Vertigo

  • Paras Pathar

  • Wild Strawberries

  • Nights of Cabiria

    ★★★★★

  • Paths of Glory

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Mayabazar

  • Pyaasa

    ★★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★★

  • A Man Escaped

    ★★★★★

  • Aparajito

  • The Killing

    ★★★★½

  • Pather Panchali

    ★★★★★

  • Rear Window

  • La Strada

    ★★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Tokyo Story

    ★★★★★

  • Ugetsu

    ★★★★★

  • Ikiru

    ★★★★★

  • Umberto D.

    ★★★★★

  • Malliswari

  • Early Summer

    ★★★★★

  • Summer Interlude

    ★★★★

  • Pathala Bhairavi

  • Rashomon

    ★★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • In a Lonely Place

    ★★★★★

  • Late Spring

    ★★★★★

  • The Third Man

  • Bicycle Thieves

    ★★★★★

  • The Red Shoes

    ★★★★★

  • Drunken Angel

    ★★★★

  • It's a Wonderful Life

  • Shoeshine

    ★★★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★★

  • Citizen Kane

  • Rebecca

  • The Wizard of Oz

  • M

    ★★★★★

  • A Trip to the Moon

  • The Arrival of a Train at La Ciotat