Michael has logged 212 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
What Keeps You Alive

What Keeps You Alive

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ruin Me

Ruin Me

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gnome Alone

Gnome Alone

2015
×
Read the review Edit this entry  
24
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Phantasm III: Lord of the Dead

Phantasm III: Lord of the Dead

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pooka!

Pooka!

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Garfield Christmas Special

A Garfield Christmas Special

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Santa's Slay

Santa's Slay

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
All the Creatures Were Stirring

All the Creatures Were Stirring

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Cemetery Man

Cemetery Man

1994
×
★★★½
Edit this entry  
06
Castle Freak

Castle Freak

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
11.22.63

11.22.63

2016
×
Read the review Edit this entry  
29
Kin

Kin

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Skyscraper

Skyscraper

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Book Club

Book Club

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Critters 2

Critters 2

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
ThanksKilling

ThanksKilling

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Terrified

Terrified

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Boys in the Trees

Boys in the Trees

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Errementari: The Blacksmith and the Devil

Errementari: The Blacksmith and the Devil

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Phantasm II

Phantasm II

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Child's Play 3

Child's Play 3

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bloody Murder 2: Closing Camp

Bloody Murder 2: Closing Camp

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Amityville II: The Possession

Amityville II: The Possession

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tales from the Hood 2

Tales from the Hood 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Leprechaun 3

Leprechaun 3

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pet Sematary II

Pet Sematary II

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Triloquist

Triloquist

2008
×
½
Edit this entry  
18
Black Samurai

Black Samurai

1977
×
★★½
Edit this entry  
16
Apostle

Apostle

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry